Pokiaľ ešte len uvažujete nad založením živého plotu, začnite výberom drevín. Správnu voľbu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Pri výbere drevín na živý plot prihliadajte na pôdne a slnečné podmienky.

Rozkvitnutý plot poteší vaše zmysly, zároveň však priláka aj lietajúci hmyz. Rozhodnúť sa môžte pre kvitnúce dreviny, opadavé alebo vždy zelené neopadavé, či ihličnaté dreviny.

Budete plot upravovať strihom, alebo ste skôr za dreviny, ktoré nepotrebujú údržbu?
Ak ste sa rozhodli pre tvarovaný živý plot, zadovážte si naozaj spoľahlivé záhradné náradie, s ktorým vám práca pôjde od ruky.
Ako si vybrať plotostrih na živý plot?
Elektrické plotostrihy sú ľahšie a menej hlučné. Ploty v okolí domu ostriháte s pomocou predlžovacieho kábla. Žiadne spaliny, žiadne dokupovanie paliva a minimálna údržba.

Benzínové plotostrihy využijete kdekoľvek, bez obmedzenia pohybu predlžovacím káblom. O ich vysokom výkone nie je pochýb, hodia sa na úpravu veľkých plôch. Sú však hlučné a nevyhnete sa zápachu motorových spalín.

Bez spalín, aj bez káblu. Také sú akumulátorové plotostrihy. Sú rovnako menej hlučné a zároveň plne mobilné. Približne 40 minút bez straty výkonu by malo stačiť na pohodlný udržiavací rez bežného živého plotu pred domom.

Na vysoké ploty sa hodia tyčové plotostrihy, s ktorými môžte strihať aj na ťažko dostupných miestach.
Ich jednoduchým naklopením upravíte v horizontálnom smere aj vysoký plot.

Krátka strihacia lišta sa hodí na úzke, či krátke ploty, dlhú strihaciu lištu a jednostranný plotostrih oceníte pri širokých plotoch.
Výkonné a spoľahlivé plotostrihy – predaj
Základom sú kvalitné nožnice na živý plot
Na tvarovanie plotov je ideálny obojstranný plotostrih s otočnou rukoväťou. Použitie je tak pohodlné pre pravákov, i ľavákov.

Záhradné nožnice s jednostranným rezným nožom sú o niečo ľahšie a svoje využitie nájdu najmä pri strihaní plotu vo vodorovnej polohe a v jednej výške.

Údržba plotostrihu spočíva v jeho povrchovom očistení a občasnom nabrúsení nožov. Benzínové plotostrihy tiež vyžadujú údržbu motoru. Odborný servis záhradnej techniky je zárukou dlhej životnosti náradia.
Živý plot strihajte ostrými nožmi tak, aby bola spodná strana širšia, ako vrchná. Pravidelným strihom zabezpečíme, aby bol krík pekne olistený zvonku, aj vo vnútri porastu. Ostré nože listy a konáriky odrežú priamo a nepoškodia ich. Zároveň predídete zbytočnému napadnutiu kríku ochoreniami.

S výberom správneho plotostrihu presne pre vás, vám radi poradíme.