Správne kosenie

Rovnako ako rastliny na záhrade aj váš trávnik potrebuje zdravú listovú plochu a koreňový systém, aby sa udržal jeho atraktívny a zdravý vzhľad.
Zásadou z praxe je to, že nikdy nesmiete odstrániť viac ako hornú tretinu trávneho listu. Rovnako ako u všetkých rastlín, aj listy trávy premieňajú slnečné žiarenie na nové bunky, a tým vzniká nová listová plocha a rozrastajú sa korene.
Existuje starý názor, že čím vyššia tráva, tým hlbšie sú korene. Ale nemusí to tak byť. Sila a hĺbka koreňov tiež záleží na druhu trávy, ktorý pestujeme, na priepustnosti pôdy, objeme dažďových zrážok alebo zavlažovaniu a správnej výžive.
Na jar a na začiatku leta, kedy trávnik najviac narastá, bude asi potrebné kosiť raz týždenne. Počas horúcich mesiacov sa rast spomaľuje, a tak časté kosenie nie je nutné.
Všeobecne sa dá povedať, že by sa mal trávnik pokosiť, keď dosiahne polovicu výšky pravidelného kosenia. Ak dochádza k nejsviežejšiemu a nejzelenjšiemu nárastu vo výške asi 2 palcov, potom by ste mali kosiť znova, keď tráva dorastie do 3 palcov.

Aká je správna výška?
Rôzne druhy majú rôzny spôsob rastu. Trávy rastúce kolmo hore by mali byť ponechané vysoké, aby slnko osvietilo čo najväčšiu plochu listov. Trávy plaziacie sa alebo ohnuté by mali byť kratšie, aj menej ako 1 „. Lipnicu a kostravu je potrebné udržiavať v dĺžke asi 1,5“ na jar a na jeseň, keď je chladné počasie a asi 2 „za horúceho a suchého leta alebo na zatienenom stanovišti a na svahu, kde má tráva ťažšie podmienky k rastu.
Ak je trávnik rozsiahlejší a chcete, aby vyzeral ako lúka, uvažujte maximálne o 3 „. Pri vyššom vzraste sa môžu stenšiť listy a vzniknúť prázdne miesta.
Po dlhšom období dažďov, kedy tráva začína rásť nekontrolovane, najskôr koste na väčšiu výšku a o jeden či dva dni neskôr na obvyklú výšku, aby rastlina neutrpela šok a nezhnedla. Vlhký alebo vodou nasiaknutý trávnik spôsobí, že na ňom zostanú stopy po kolesách kosačky a tráva zostane príliš krátka. Tu je možné uplatniť vyššie spomínané pravidlo o jednej tretine výšky.

Neupravený vzhľad
Ak váš trávnik vyzerá trochu neupravene, a to napriek pravidelnému koseniu a ošetrovaniu, problém môže byť v otupených nožoch žacieho ústrojenstva. Namiesto správneho kosenia nože, listy trávy trhajú a ničia a na tráve zostáva belavý nádych, ktorý behom pár dní zhnedne.
Rotačné nože by mali byť v ideálnom prípade brúsené raz mesačne a strunové kosačky raz ročne. Hrubolisté druhy trávy budú viac otupovať nože, ktoré bude potom nutné brúsiť častejšie.
Novo vysadené rastlinky trávy môžu po kosení tiež vyzerať neupravene, a to aj s najostrejšími nožmi. Tento jav sa postupne upraví sám, pretože listy trávy sa budú zosilňovať a rozširovať.