Aby sme mali dostatok naštiepaného dreva na celú zimu, s jeho prípravou začnime čo najskôr. O tom, že nám reťazová píla a štiepačka dreva prácu ušetrí, niet pochýb. Ktorý model si vybrať a koľko do techniky investovať?

 

Pílenie raťazovou pílou
V prvej fáze prípravy dreva na zimu je potrebné drevo napíliť na polená. Na rad prichádza motorová píla. V predaji je veľa modelov reťazových píl. Aby sme našli tú najvhodnejšiu pre vás, pri jej výbere prihliadame na niekoľko faktov.

Potrebujete pílu na príležitostné, sezónne práce okolo domu a prípravu malého množstva dreva, alebo hľadáte skutočného profesionála na prierez stromov a časté pílenie veľkého množstva dreva?
Vaše zručnosti a spôsob využitia reťazovej píly sú pri jej výbere veľmi dôležité.
Elektrické reťazové píly s nízkou hlučnosťou a nulovými emisiami využijete na pílenie polien malých priemerov, na pílenie latiek, či konárov stromov – vždy však v blízkosti domu, či zdroja elektrického prúdu.

Motorové reťazové píly sú mobilné a výkonnejšie.
Výkon (objem) motora spravidla určuje využitie píly – hobby píly, výkonnejšie farmárske píly, alebo profesionálne pilčícke píly pre nepretržitú prevádzku. Hľadajme tiež motor s vyšším výkonom pri nízkej spotrebe paliva a nízkych emisiách.

Tu neplatí, že čím je dlhšia lišta, tým je píla výkonnejšia. Dĺžka lišty vplýva na priemer rezaného dreva. Na optimálny chod píly s dlhou lištou je potrebný aj dostatočný výkon motora. Na prípravu väčšieho množstva palivového dreva spravidla stačí dĺžka lišty 40 cm, avšak píla by už mala byť z kategórie farmárskych píl.

Ďalšie parametre, ktoré sú pri používaní reťazovej píly dôležité sú jej hmotnosť, spôsob tlmenia vibrácií, množstvo emisií, či jednoduchosť štartovania.
Štiepačky dreva
Narezané drevo je potrebné naštiepať na polená.
Kúpou štiepačky ušetríte veľa času a v neposlednom rade aj svoje zdravie.

Štiepačky dreva horizontálne – sú kompaktné a dobre skladné. Vhodné pre štiepanie menších polien do 0,5 m, ale aj polená dlhšie ako 1 m. Pre prípravu menšieho množstva dreva na príležitostné kúrenie v krbe, postačí horizontálna štiepačka dreva s tlakom 5 t. Štiepanie väčšieho množstvo dreva, ktoré je navyše tvrdé si vyžaduje štiepačku s tlakom 6 – 10 t.

Štiepačky dreva vertikálne – sú ťažšie a spravidla určené pre prípravu veľkého množstva palivového dreva. Stroje s tlakom 10 ton si poradia aj s viac ako metrovými polenami, o priemere 40 cm.

Predaj a servis
Okrem predaja motorovej píly a štiepačky dreva vám zabezpečíme aj profesionálny záručný a pozáručný servis. Čistenie, naostrenie a napnutie reťaze a kompletná kontrola motorovej píly je zárukou jej dlhej životnosti, správnej funkčnosti a efektívnej výkonnosti.