1. Veľkosť trávnika
Základným kritériom je veľkosť kosené plochy. Malá elektrická kosačka nie je stavaná na kosenie lúky a naopak veľká kosačka s pojazdom sa nemusí hodiť na kosenie niekoľkometrové predzáhradky pred domom.

2. Povaha terénu
Ak je váš trávnik rovinatý, nebude hrať toto hľadisko takú rolu. Pokiaľ je ale členitý, s veľkým prevýšením alebo nerovnosťami, bude pre Vás jednoduchšie pracovať s kosačkou, ktorá má vlastný pojazd a dostatočný výkon. Je možnosť zvážiť aj model s veľkými kolesami, ktoré zlepšujú výkon práve v náročnejšom teréne.

3. Charakter terénu
Musíte kosiť okolo stromov, skaliek či iných prekážok? Ak to veľkosť trávniku dovolí, vyberte si ľahší elektrický alebo aku model. Veľmi dobre sa manévruje s ťažšou benzínovou kosačkou, ktorá má veľké zadné kolesá.

4. Výbava
Veci ako skladací kôš, ľahko nastaviteľné ergonomické riadidlá, pohodlné nastavenie výšky kosenia, elektroštart či regulácia rýchlosti u modelov s pojazdom Vám môžu spríjemniť čas, ktorý budete venovať starostlivosti o váš trávnik.

5. Mulčovanie, zber, vyhadzovanie
Existuje niekoľko spôsobov, ako naložiť s pokosenou trávou – mulčovanie, zber vyhadzovanie (dozadu alebo do boku). Ak mulčujete, tráva je rozsekaná až na malé kúsočky a priamo tak slúži ako prírodné zelené hnojivo. Mnoho modelov ponúka možnosť kosiť dvoma, tromi alebo dokonca všetkými štyrmi spôsobmi už v štandarde, k niektorým potom môžete doobjednať vhodné príslušenstvo. Viacúčelové kosačky spoznáte podľa loga 2-in-1, 3-in-1 alebo 4-in-1.
Zber, Bočné vyhadzovanie, Zadné vyhadzovanie, Mulčovanie

Mulčovanie
Mulčovanie šetrí čas
Vzhľadom k technológii mulčovania odpadá stále vysýpanie koša alebo starosť s hrabaním pokosenej trávy.

Mulčovanie šetrí peniaze
Pretože mulčovaná hmota slúži zároveň, aj ako skvelé prírodné hnojivo, ušetríte peniaze za drahé chemické doplnky. Naviac bráni vyparovaniu vody, takže ušetríte aj na závlahe.

Mulčovanie chráni trávnik
Jemné kúsočky rozsekané trávy sú vtlačené medzi steblá a chránia tak trávnik pred intenzívnym slnečným žiarením a pred vysychaním. Je to skvelý spôsob, ako udržať sviežu zelenú farbu trávnika po dlhú dobu.

Aby ste využili všetky výhody mulčovanie, mali by ste dať pozor na to, aby ste nikdy nekosili viac ako jednu tretinu výšky trávnika a v hlavnej sezóne mulčovali raz až dvakrát do týždňa.

Zvláštny profil nožov a špeciálne tvarované šasi mulčovacej sekačky vytvára okolo žacieho ústrojenstva turbulencie, ktoré znovu a znovu dopravujú pokosenú trávu späť k nožom, kde je posekaná na maličké kúsočky a následne vtlačená medzi steblá trávy. Pokosená tráva tak doslova zmizne pred očami.

Poznámka k výkonu motorov u malých strojov: Mnoho spoločností na trhu udáva výkony merané na základe už neplatných noriem. Zákazník potom nemá šancu správneho porovnanie. MTD sa rozhodla (podobne ako napríklad Briggs & Stratton) uvádzať v katalógoch objem motora. Vyšší objem znamená všeobecne výkonnejší motor. Ak má motor navyše systém OHV či DOV, znamená to pre zákazníka vyšší krútiaci moment (väčšiu silu) a nižšiu spotrebu.